W tle baneru umieszczony jest fragment obrazu z "Kunstformen der Natur" autorstwa Ernsta Haeckela. Znajdują się na nim przedstawiciele kolibrowatych (Trochilidae).
Podpowiedź: Artykuły, które zamieszczam na tej stronie, często są bardzo obszerne. Chciałem, żeby blog funkcjonował sprawnie i ze względu na to na stronie głównej wyświetlany jest maksymalnie 1 post. Oznacza to, że by sprawnie przemieszczać się po tej witrynie, należy korzystać z licznych odnośników, które umieściłem dla Twojego komfortu w odpowiednich kategoriach, które widzisz u góry strony. W kategoriach tych znajdziesz odpowiednie tematy związane z danym działem biologii lub chemii. Dbam o porządek na tej stronie. Jeżeli lubisz przyswajać wiedzę uporządkowaną - zachęcam Cię do częstych odwiedzin - możesz tu zdobyć dużo cennej wiedzy, która pomoże Ci perfekcyjnie zdać Egzamin Maturalny z przedmiotów przyrodniczych takich jak chemia i biologia.

TOM I ZBIORU ZADAŃ „BIOLOGIA - NAUKA O ŻYCIU”

POLECANE ARTYKUŁY:

niedziela, 29 maja 2016

Typowe cechy organizmu roślinnego

Roślina to bardzo złożony organizm o kluczowym znaczeniu dla istnienia życia. Rośliny bowiem, jako producenci stanowią podstawę ekologicznej piramidy. 

Źródło: Wikipedia Commons - Autor: Joanna Kośmider - praca własna.

Z uwagi na to iż na poziomie producentów zmagazynowana jest największa ilość energii, wynika z tego iż ilość osobników należących do tego szczebla piramidy, również jest największa. Wobec tego rośliny stanowią największą część biomasy, a ich liczba znacznie przewyższa liczbę zwierząt. 

Rośliny najczęściej nie przemieszczają się. Są mocno, na stałe utwierdzone w ziemi. Wyjątkiem są niektóre ich komórki, np. komórki płciowe - plemniki, które mogą się przemieszczać za pomocą narządu ruchu - wici. Różnorakie ruchy wykonują również niektóre organy roślinne, jednakże ruch ich nie jest związany z obecnością układu nerwowego, a działaniem hormonów roślinnych. W związku z tym iż za ruchy roślin odpowiada układ hormonalny, a nie nerwowy czas reakcji jest znacznie wydłużony w stosunku do reakcji organizmów zwierzęcych. Fałszywym jest jednak przekonanie, że rośliny się nie poruszają. Wręcz przeciwnie - są one w stanie reagować na wiele różnorakich bodźców, m.in. na zmiany pogody, kierunek natężenia wiatru, itd. 

Niezbędne relacje pomiędzy poszczególnymi komórkami i sterowaniem organami zapewniane są przez grupę substancji regulujących, tzw. fitohormonów. 

W przeciwieństwie do zwierząt - rośliny rosną przez całe życie. Są w stanie dostosowywać odpowiednio swój wzrost do uzyskania jak najlepszych warunków do pobierania dwutlenku węgla i soli mineralnych z gleby. Rośliny wykształciły również bardzo sprawnie działający system regeneracji. 

Źródła: 

"Biologie rostlin pro gymnázia Fortuna" - Kincl Lubomir, Kincl Miroslav, Jarklova  Jana - autorskie tłumaczenie fragmentów.

1 komentarz: