W tle baneru umieszczony jest fragment obrazu z "Kunstformen der Natur" autorstwa Ernsta Haeckela. Znajdują się na nim przedstawiciele kolibrowatych (Trochilidae).
Podpowiedź: Artykuły, które zamieszczam na tej stronie, często są bardzo obszerne. Chciałem, żeby blog funkcjonował sprawnie i ze względu na to na stronie głównej wyświetlany jest maksymalnie 1 post. Oznacza to, że by sprawnie przemieszczać się po tej witrynie, należy korzystać z licznych odnośników, które umieściłem dla Twojego komfortu w odpowiednich kategoriach, które widzisz u góry strony. W kategoriach tych znajdziesz odpowiednie tematy związane z danym działem biologii lub chemii. Dbam o porządek na tej stronie. Jeżeli lubisz przyswajać wiedzę uporządkowaną - zachęcam Cię do częstych odwiedzin - możesz tu zdobyć dużo cennej wiedzy, która pomoże Ci perfekcyjnie zdać Egzamin Maturalny z przedmiotów przyrodniczych takich jak chemia i biologia.

TOM I ZBIORU ZADAŃ „BIOLOGIA - NAUKA O ŻYCIU”

POLECANE ARTYKUŁY:

niedziela, 29 maja 2016

Biologiczna różnorodność w odniesieniu do roślin

Życie na Ziemi ulegało zmianom od ponad 4 milionów lat. Wynikiem tego jest ogromna różnorodność biologiczna organizmów - począwszy od malutkich bakterii, a skończywszy na organizmach złożonych, takich jak rośliny. Liczbę gatunków obecnie żyjących szacować można na ok. 12 milionów. Do tej pory opisano jednak tylko ok. 1,7 mln gatunków. Najlepiej zbadanymi organizmami są rośliny i owady. 

Istnieje wiele różnych kamieni milowych w rozwoju organizmów na Ziemi. Organizmy musiały przystosowywać się do zmieniających się na przestrzeni lat warunków życia panujących na planecie, np. bakterie istnieją od tak dawna, bo doskonale przystosowywały się do zmieniających się warunków środowiskowych. Te organizmy, które nie potrafiły się przystosować - wymierały wg zasady doboru naturalnego. 

Bogactwo różnorodności gatunkowej nie jest wszędzie identyczne. Największa różnorodność gatunków występuje na równiku, w regionach tropikalnych. Im dalej od równika, tym mniejsza różnorodność biologiczna. Ma to rzecz jasna związek ze strefami klimatycznymi, które zaś wynikają z obecności stref oświetleniowych Ziemi. Najmniejsza różnorodność biologiczna znajduje się wobec tego w obszarach polarnych, czyli na biegunach Ziemi. Najwięcej gatunków organizmów znajduje się w Ameryce Południowej, Azji i Afryce w obszarach lasów tropikalnych. 

Najwięcej gatunków roślin znajduje się w Ameryce Południowej, bowiem aż 85 000. W innych miejscach będących bogactwem form biologicznych, wygląda to w sposób następujący:

Azja subtropikalna - 50 000 gatunków
Afryka - 45 000 gatunków
Północna Ameryka - 17 000 gatunków
Australia - 15 000 gatunków
Europa - 12 500 gatunków


subpolarny klimat - tundra

lasy liściaste, iglaste, mieszane

makia śródziemnomorska

pustynie, półpustynie

lasy deszczowe (tropikalne)


Roślinność i gatunki charakterystyczne dla powyższych obszarów:
KLIMATY OKOŁOBIEGUNOWE - TUNDRA - występują tu mchy i porosty. Roślinność jest tutaj bardzo niska. Występują nieliczne trawy i krzewinki. Znajdziemy tu także turzyce. Najwyższą warstwę roślin w tundrze tworzą pojedyncze karłowate brzozy i wierzby, które nie są w stanie osiągnąć wysokości większej aniżeli 30 cm. 

KLIMAT UMIARKOWANY - lasy iglaste (bory sosnowe, świerkowe, jodłowe), liściaste, mieszane. Przykłady flory: klon, buk, dąb, itd. 

KLIMAT PODZWROTNIKOWY - jest to tzw. klimat śródziemnomorski, a charakterystyczną formacją roślinną jest makia śródziemnomorska. Tworzą ją rośliny twardolistne, wiecznie zielone. Przykłady flory: dąb ciernisty, dąb ostrolistny, mirt, wrzosiec, aromatyczne rośliny zielne wytwarzające olejki eteryczne. 

KLIMAT ZWROTNIKOWY - występują tu obszary pustyń i półpustyń. Organizmami charakterystycznymi są sukulenty - grupa kserofitów, które przystosowały się do życia w warunkach z ograniczona dostępnością wody poprzez wytworzenie tkanki wodnej. Flora: kaktusy. 

KLIMAT RÓWNIKOWY - charakteryzuje się największym bogactwem form biologicznych. Biom ten występuje w dorzeczu Amazonki, jak i w dorzeczu Kongo. Organizmy charakterystyczne to epifity - rośliny rosnące na innej roślinie, jako podporze (nie prowadzą pasożytniczego trybu życia). Flora: bananowce, palmy, kakaowce, paprocie drzewiaste, mahoniowce, hebanowce. 

Współczesny ubytek gatunków jest bardzo niebezpieczny, a powodowany jest głównie działalnością człowieka. W historii geologicznej naszej planety występują stałe, nieustanne okresy wymierania gatunków. Oszacowania dotyczące liczby gatunków, jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi sięgają dziesiątek miliardów. Jednakże dzisiejszy proces wymierania jesteśmy w stanie porównać do masowego wymierania mamutów. Jest to tzw. szóste wymieranie/szósta katastrofa. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w książce przedstawionej poniżej:
Źródło: lubimyczytac.pl

Źródła: 

"Biologie rostlin pro gymnázia Fortuna" - Kincl Lubomir, Kincl Miroslav, Jarklova  Jana - autorskie tłumaczenie fragmentów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz