W tle baneru umieszczony jest fragment obrazu z "Kunstformen der Natur" autorstwa Ernsta Haeckela. Znajdują się na nim przedstawiciele kolibrowatych (Trochilidae).
Podpowiedź: Artykuły, które zamieszczam na tej stronie, często są bardzo obszerne. Chciałem, żeby blog funkcjonował sprawnie i ze względu na to na stronie głównej wyświetlany jest maksymalnie 1 post. Oznacza to, że by sprawnie przemieszczać się po tej witrynie, należy korzystać z licznych odnośników, które umieściłem dla Twojego komfortu w odpowiednich kategoriach, które widzisz u góry strony. W kategoriach tych znajdziesz odpowiednie tematy związane z danym działem biologii lub chemii. Dbam o porządek na tej stronie. Jeżeli lubisz przyswajać wiedzę uporządkowaną - zachęcam Cię do częstych odwiedzin - możesz tu zdobyć dużo cennej wiedzy, która pomoże Ci perfekcyjnie zdać Egzamin Maturalny z przedmiotów przyrodniczych takich jak chemia i biologia.

TOM I ZBIORU ZADAŃ „BIOLOGIA - NAUKA O ŻYCIU”

POLECANE ARTYKUŁY:

wtorek, 31 maja 2016

Fitogeografia roślin: państwa roślinne

Rośliny rozmieszczone są na kuli ziemskiej w określony sposób. Wyróżniono 6 państw florystycznych, czyli stref występowania określonych gatunków roślin. Państwa florystyczne wyodrębnione zostały na podstawie pochodzenia organizmów i historii, jednakże pozostaje to nadal dużym uogólnieniem, jeżeli chodzi o rozmieszczenie roślin na naszej planecie - granice państw florystycznych bowiem często zacierają się ze sobą, a dane gatunki flory spotykane są w różnych miejscach świata. 

Źródło: sciaga.pl - Rozmieszczenie państw roślinnych na Ziemi.1. Państwo antarktyczne - obejmuje większość obszarów na południe od równoleżnika 40°S. Flora tych obszarów jest bardzo uboga. Występuje tu niemalże zupełny brak roślin kwiatowych. Na Antarktydzie spotykamy się zaś tylko z dwoma gatunkami okrytonasiennych. 

Śmiałek antarktyczny i kolobant antarktyczny 

2. Państwo australijskie - obejmuje obszar Australii i Tasmanii. Długotrwała izolacja geograficzna tego obszaru wywarła bardzo duże piętno na tutejszej florze. Zachowało się tu wiele reliktów, występuje tu duża różnorodność biologiczna. Obszar ten charakteryzuje się licznym występowaniem endemitów (gatunek rzadko spotykany, unikatowy dla danego miejsca, nigdzie indziej nie występujący naturalnie). Endemity stanowią tu bowiem 90% flory. Eukaliptusy i Akacje licznie występują w tym regionie. 

Eukaliptus

Akacja

3. Państwo holarktyczne - jest państwem roślinnym zajmującym największą część Ziemi. Sięga ono od bieguna północnego poza zwrotnik Raka. Istnieje tu bardzo duża jednolitość flory, co spowodowane jest czynnikami historycznymi. Flora jest bogata i obejmuje 50 tyś. gatunków roślin okrytonasiennych. Występują tu rodziny wierzbowatych, brzozowatych, klonowatych, jaskrowatych, itd. Roślinami nagonasiennym charakterystycznymi dla tego obszaru są sosna, jodła, świerk, modrzew. 

4. Państwo paleotropikalne - jest drugim co do wielkości państwem roślinnym. Posiada bogatą florę. Pod względem jej bogactwa i zróżnicowania jest najbogatszym państwem roślinnym świata. Paleotropis to ojczyzna wielu roślin użytkowych takich jak np. kawa, trzcina cukrowa, herbata. Występują tu następujące formacje roślinne: wilgotne lasy równikowe, suche lasy równikowe i podzwrotnikowe, sawanny, pustynie i półpustynie. 

5. Państwo przylądkowe - jest to najmniejsze państwo florystyczne świata. Występuje na południu Afryki (obszar RPA). Występuje tu ogromne bogactwo flory - ponad 8500 gatunków i 6 rodzin endemicznych. Bardzo licznym gatunkiem jest tu pelargonia. Obszar ten charakteryzuje również występowanie tzw. żywych kamieni - przypołudników. 


6. Państwo neotropikalne - obejmuje Amerykę Środkową i Południową. Formacjami roślinnymi występującymi w tym państwie roślinnym są wiecznie zielone lasy równikowe, lasy zrzucające liście w porze suchej, sawanny, pustynie i półpustynie. W Andach (Ameryka Południowa) występuje roślinność górska.  Rodzaje charakterystyczne to: begonia, wanilia, jukka, aloes, agawa. Endemity tu występujące to m.in. neotropikalne rodziny - nasturcjowatych, ananasowatych, kaktusowatych. 

Źródła: 

"Biologie rostlin pro gymnázia Fortuna" - Kincl Lubomir, Kincl Miroslav, Jarklova  Jana - autorskie tłumaczenie fragmentów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz